Kaltsukad Tallinnas – väike spikker ostlejaile

Kaltsukad Tallinnas – väike spikker ostlejaile

15. september 2017

Kaltsukapealinnadena on rahva suus tavaliselt tuntud Viljandi, Võru või Paide. Päris pealinn Tallinn ei jää aga tegelikult kuidagi alla. Teise ringi poed võivad siin paikneda küll veidi hajusamalt kui väikelinnades, kuid neid on tõenäoliselt isegi rohkem kui eespool nimetatud linnades kokku.

Erinevaid kasutatud kaubaga kauplevaid kohti on Tallinnas nii palju ja erinäoliseid, et panime olukorra kaardistamiseks kokku väikese spikri, kus toome välja kaheksa eri liiki teise ringi kaupluseid pealinnas.

Kaltsukad Tallinnas liigiti:

*Välismaise kaubaga peamiselt riietele keskendunud poed

Kõige rohkem on pealinnas tõenäoliselt selliseid teise ringi kaupluseid, kus tootevalikus domineerivad lääneriikidest (Inglismaa, Rootsi, USA) kaaluga sisse ostetud riided, jalanõud ning aksessuaarid. Vahel satub asjade hulka ka väiksemaid nipsasjakesi. Vintage-kaup on sellistes poodides pigem haruldane. Rõivad on kaasaegsed ning kannavad reeglina mõne kiirmoebrändi silti. Tore on see, et tihti võib leida selliseid brände, mis Eestisse pole veel jõudnud. Samas peab arvestama sellega, et tuntumad firmamärgid ning uued esemed on ka vastavalt hinnastatud ning tihti samas hinnaklassis mis tavapoes allahindluste ajal.

Välismaise kaubaga kaltsukad Tallinnas: Julia’s Best (Tulika tn 15/17, Endla 60), Paavli Kaltsukas (Paavli 6), Repeat (Sõpruse pst 3, Liivalaia 19, Raudtee 52a), USA Today (Mustamäe tee 43, A.H Tammsaare tee 137, Narva mnt 38), Humana (12 poodi üle Eesti)

*Vintage-poed

Kui kaltsukad on Tallinnas suuresti magalarajoonides, siis vintage-poed on koondunud peamiselt kesklinna. Nendest pigem butiiki meenutavatest kauplustest leiad unikaalseid rõivaid ning aksessuaare, mis on pärit eelmisest sajandist. Äge on see, et erinevalt tänapäevasest kiirmoest ei lange hästi valitud ja hoitud vintage-eseme hind ajaga. Kui väga veab, siis võib ühe hea eseme ost osutuda suisa väikest moodi investeeringuks. Seetõttu ei tasu end ehmatada lasta ka veidi kõrgemast hinnaklassist kui tavalises kaltsukas. P. S. Vahel võib ägedat eelmiste aastakümnete kaupa leida ka eri Uuskasutuskeskustest. Näiteks Mustamäe Uuskasutuskeskustes on vintage’il ja retrol eraldi nurk.

Tallinna vintage-poed: Fankadelik (Vana-Viru 6), Kopli Vintaaž (Telliskivi 62), Moeleid Vintage Fashion (Müürivahe 17), Humana Vintage (Tartu maantee 29)

*Iseteenindavad kirbuturud

Pealinnas leidub ohtralt iseteenindavaid kirbuturge, kuhu müüja saab oma kasutatud asjade müügiks rentida boksi. Sealt leiad peamiselt naisteriideid, jalanõusid ning aksessuaare, harvemini ka kodutarbeid. Põnevaks teeb asja see, et nii mõneski kirbukas on omanimeline boks mõnel tuntud inimesel. Nii saad huviga proovida, kuidas sobib sulle Anu Saagimi kleit või mis jalanumber on su lemmikblogijal. Arvestama pead aga sellega, et müüja maksab oma boksi ühe kuu rendi eest päris kopsaka summa (40-60 eurot), seega on tihti ka hinnad vastavad. Keegi ei tahaks ju oma asjade müügile peale maksta! Samuti on müüdav kaup väljas müüjate, mitte kategooriate järgi. Nii võib mingi kindla eseme (näiteks kleidi) otsimine osutuda päris pikaks protsessiks, sest läbi tuleb vaadata kõik boksid. Samas võib eriti hästi vedada siis, kui leiad mõne boksi, kelle rentijaga ühtib sul nii riietumisstiil kui ka rõivanumber.

Mõned iseteenindavad kirbuturud Tallinnas: Kadaka Kirbukas (Mustamäe tee 60), Sarapuu Kirbukas (Juurdeveo 26), POP Kirbubutiik (Lauteri 5), Kodu Kirbukas (Sõle 3), Magistrali Kirbukas (Sõpruse puiestee 201/2013), Pirita Kirbukas (Purje 6), Klementini Kirbuturg (Akadeemia tee 33), Lastekirbukas (Kadaka tee 84a)

*Mittetulundusühingute toetuspoed

Kui muud kaltsukad Tallinnas on loodud kasumi teenimise eesmärgil, siis mittetulundusühingutute hallatavad poed second hand asjade müügist teenitud tulu kasumina välja võtta ei saa. Saadud tulu kasutatakse hoopis sihtotstarbeliselt – olgu see siis raskustesse sattunud või lasterikaste perede aitamiseks, uuskasutuse masside viimiseks või muude põhikirjas seatud eesmärkide täitmiseks. Niisiis saad tunda, et sinu raha läheb millegi hea korda saatmiseks. Positiivne on ka selliste poodide keskkondlik aspekt. Nimelt ei too nad vastupidiselt paljudele teistele teise ringi asjadega kauplejatele Eestisse lääneriikide inimeste ülejääke, vaid kogu kaup on reeglina Eesti enda inimeste annetatud. Kaubavalik on mitmekesine ning hõlmab lisaks riidekaubale ka raamatuid, nõusid, mänguasju ning osa poodide puhul ka mööblit ning tehnikat. Kuna eesmärgiks pole kasumi teenimine ning asjad on saadud annetustena, siis on sellistes heategevuspoodides asjadel hinnad väga rahakotisõbralikud.

Heategevuspoed Tallinnas: Uuskasutuskeskused (Tatari 64, Liivalaia 29, Erika 14, Mustamäe tee 5, Mahtra 5, Punane 50), Aarete Laegas (Madala 3), EMMA pood (Mulla 8), Magda Misjonipood (Tammsaare tee 89)

*Komisjonipoed

Kuigi kirbukate populaarsuse varjus on komisjonikaupluseid vähemaks jäänud, pole need pealinnast kuskile kadunud. Ka komisjonipoes on sarnaselt kirbukatele väljas eraisikute asjad, mille eest nad raha saavad. Erinevalt kirbuturule ei rendi nad aga boksi, vaid saavad raha iga müüdud asja pealt. Komisjonipood ise teeb sealjuures kõikidele asjadele 30-50% juurdehindluse. Niisiis on sinna reeglina mõtet minna siis, kui otsid kvaliteeti ja oled selle eest nõus ka rohkem raha välja käima. Nimelt võib neisse vahel müüki sattuda kalleid brändiriideid, mida omanikud annetada või võileivahinna eest müüa ei raatsi. Komisjonipoed on tavaliselt kirbukatest rohkem organiseeritud ning hooajalisemad – ühte liiki asjad on koos ning hooajale mittevastavaid riideid vastu ei võeta.

Komisjonipoed Tallinnas ja Tallinna lähistel: Komisjonipood (Tartu mnt 39), Viimsi Komisjonipood (Randvere tee 6), Hiiretips lastekaupade komisjonikauplus (Vilde tee 73), Konverter (P. Pinna 21)

*Kirbuturud

Kirbuturg on koht just sulle, kui sa ei pelga suhelda ja kaubelda, sest erinevalt iseteenindavatest kirbukatest on nendes oma asjadega väljas omanikud isiklikult. Pealinnas toimub kirbuturge erinevate ürituste raames päris tihti – tuleb lihtsalt silmad ja kõrvad lahti hoida. On siiski ka üks iganädalane kirbuturg -– Telliskivi Kirbuturg, kus toimub müük iga laupäev. Lisaks korraldavad nad kord aastas suurt kirbufestivali, kus on kohal sadu müüjaid ja toimub ka meelelahutusprogramm.

Kirbuturud: Telliskivi Kirbuturg (Telliskivi 60a), Buduaari turg (2x aastas), Kassisaba kapitühjenduspäev (sügiseti), Telliskivi Kirbufestival (iga augusti lõpus). 

*Mitte ainult “kaltsude” poed

Kui reeglina seostuvad teise ringi poodidega vaid riided ning jalanõud, siis tegelikult on pealinnas väga palju ka selliseid kohti, kust võid lisaks rõivakraamile leida ka kõike muud mõeldavat. Valikus on nipsasjakesi, mööblit, kodutehnikat, hobikaupu, raamatuid, mänguasju jms. Selliste poodide külastamine on hea võimalus ühendada garderoobi uuendamine ka kodule ning lastele vajalike asjade ostmisega! Lisaks on taolised second hand kauplused muutunud asendamatuks alles iseseisvat elu alustavate inimeste seas – sealsed mööbli- ja tehnikaesemed on tunduvalt odavamad kui uuelt ostes.

Kõike müüvad kaltsukad Tallinnas: Uuskasutuskeskused (Tatari 64, Liivalaia 29, Erika 14, Mustamäe tee 5, Mahtra 5, Punane 50, Sõbralt-Sõbrale (Sõpruse pst 201/203, Mustamäe tee 8, Kopli 1), Faktory (Gonsori 10), Magda Misjonipood (Tammsaare tee 89) 

*Antiigi- ja vanavarapoed

Antiigi- ja vanavarapoodidesse pole riiete ja jalanõude otsijatel asja. Küll aga leiab neist põnevaid sisustuselemente koju. Peamiselt on tegemist välismaalt sisse ostetud eelmise sajandi esemetega, kuid osa poodides on ka vahvaid leida Eestist (näiteks täpilisi retroserviise, Tarbeklaasi toodangut). Silmas peab pidama aga seda, et sealsed töötajad on oma ala eksperdid ja teavad asjade tõelist väärtust. Niisiis on esemed ka vastavalt hinnastatud. Seda, et leiad paari euroga Langebrauni serviisi või Wiiralti graafikalehe, tõenäoliselt ei juhtu. Selleks sea pilk eri uuskasutuspoodidesse, kus võib töötajate teadmatuse ja üldise odava hinnataseme tõttu vahel tõeliselt vedada.

Mõned vanavarapoed: Idla Antiik (Pikk 30), Mööbelaja (Kopli 81 a), Emporium & Antiik (Kopli 1), Antiigiladu (Vabaduse pst 166), Nostalgiakaup (Telliskivi 22), Vanavara ja antiik Depoo turul (Telliskivi 62)

Kas need olidki kõik kaltsukad Tallinnas?

Ei, meie nimekiri pole kindlasti kõikehõlmav ­– tõime välja vaid mõned näited huvipakkuvatest second hand poodidest. Kindlasti on pealinnas alles ka veel kitsaid keldrikaupluseid, mida internetiavarustest ei leia ning tallinlaste “salakohti”, mille asukohti teistega suure heameelega ei jagata. Küll aga loodame, et see oli vähemalt väikeseksi abiks peadpööritavas kasutatud kaupade maailmas.

Loe samal teemal veel: Kirbuturg ja selle plussid-miinused, 3 mõjuvat põhjust, miks osta odavad riided teise ringi poest ja 5 nippi edukaks second-hand poetuuriks

Tagasi uudiste nimekirja

Liitu uudiskirjaga

Jäta oma andmed ning oled esimesena kursis Uuskasutuskeskuse uudiste ja kampaaniapakkumistega.